Telia avab oma klientidele uue põlvkonna 5G võrgu

Esimeses etapis teeb Telia 5G tehnoloogia avalikult kättesaadavaks kümnes erinevas piirkonnas, mis asuvad Tallinnas, Tartus ja Pärnus.

Telia Eesti juhatuse esimehe Robert Pajose sõnul tuntakse Eestit maailmas riigina, mis on saavutanud edu tänu innovatsioonile ja digitaliseerimisele. „Meie uus ja avalik 5G võrk vaid tugevdab seda positsiooni ning avab ukse täiesti uutele võimalustele, nagu näiteks autonoomne transport, pilvemängud, kaugjuhitavad droonid, mitmesugused targad asjade interneti lahendused ja palju muud. 5G-ga kaasnevad eelised aitavad meil luua veelgi edukamat digiühiskonda ning suurendada konkurentsivõimet globaalsel turul.“

Telia avab oma esimesed 5G levialad kolmes suuremas linnas (Tallinn, Tartu, Pärnu) ning esimese sammuna kümnes erinevas asukohas, millest kuus asuvad Tallinnas, kaks Tartus ja kaks Pärnus. Selle aasta lõpuks plaanib Telia oma 5G võrku laiendada 20 asukohani.

Telia Eesti tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul kasutab ettevõte 5G pakkumiseks sama sagedusressurssi, mis on mobiilsidetehnoloogiate jaoks kasutusel olnud juba varasemalt.

„Kuigi 5G tarbeks pole veel laiali jagatud sageduslubasid 3,6 GHz sagedusalas, võimaldab tehnoloogia areng 5G-d pakkuda ka juba kasutuses olevatel sagedustel. Kasutame selleks innovaatilist tehnilist lahendust ehk nn paindlikku sagedusala jagamist (DSS – Dynamic Spectrum Sharing), mis annab võimaluse pakkuda oma klientidele esimest 5G kogemust juba täna,“ ütles Visse.

Telia tehnoloogiajuhi kinnitusel hakkab 5G lõppkasutajateni jõudma sammhaaval ning seda toetab ka üha enam kasvav 5G kliendiseadmete (sh nutitelefonide) hulk.

„5G tehnoloogia hakkab erinevate piirkondade ja klientideni jõudma järk-järgult. 2021 algusesse planeeritud 3,5 GHz sagedusoksjon annab meile võimaluse 5G võrku omakorda edasi laiendada ja kiiruseid lisada,“ lisas Visse.

Hetkel saavutatavad kiirused ulatuvad Telia 5G võrgus kuni 1 Gbit/s. 3,6 GHz ja 26 GHz sagedusressursside lisandudes on võimalik kiirusi kasvatada kuni mitmete gigabittideni sekundis.

5G tehnoloogia toomisel lõppkliendini on Telia partneriks Ericsson.

Ericssoni Põhja- ja Kesk-Euroopa regiooni juht Jenny Lindqvist väljendas heameelt, et Ericssonil on oluline roll 5G turule jõudmisel Eestis. „5G hakkab teenindama nii tavatarbijaid kui ettevõtteid, viies digitaliseerimise ja säästva arengu järgmisele tasemele, kus on eelduseks suurepärane ühenduvus. Veelgi erilisemaks muudab asja see, et kõik meie poolt kasutatavad 5G seadmed on toodetud Eestis.“

Kuidas ja kus saab Telia 5G-d kasutada? Loe lähemalt Digitark.ee lehel.