DELFI: Ähvardused ja valed uues Facebooki grupis: miks inimesed 5G mastide kohta massiliselt luiskavad?

Ekspress Meedia uuriva toimetuse reporter Martin Laine annab oma artiklis ulatusliku ülevaate sotsiaalmeedia gruppides levitatavast valeinfost ja lükkab ümber nii mõnegi lausvale. 

Väga laialt on hakatud levitama infot selle kohta, et Eestis on juba palju 5G maste. Inimesed pildistavad kõikvõimalikke 3G ja 4G mobiilside maste ja kahtlustavad, et tegu on 5G mastidega. Tegelikult on Eestis 5G arendused alles algstaadiumis ja vaid üksikutes kohtades on üles seatud mastid 5G tehnoloogia katsetamiseks. 5G tehnoloogiat ei saagi laiemalt arendada ja rajada enne, kui pole toimunud sageduslubade oksjon, mis võimaldab telekommunikatsiooni ettevõtetel 5G arendamiseks vajaminevaid sagedusi kasutada.

Artiklis on välja toodud ka kaart, millel on ära märgitud kõik Eestis asuvad testjaamad. Näiteks on TalTechi ülikoolilinnakus avatud 5G testvõrk, mis on mõeldud erinevate mobiilside lahenduste testimiseks.

Enim muret põhjustab inimestele võimalik oht tervisele ja keskkonnale. Siin üks oluline lõik artiklist, mis neid hirme maandada aitab:

Tihti kaasnevad aga vandenõuteoreetikute väitega postulaadid, millest enamiku lükkab ümber näiteks Euroopa Komisjoni vastav komitee SCENIHR (Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risks) enda raportis:

  • Praeguste teadusuuringute tulemused näitavad, et puuduvad tõendid elektromagnetväljade tervist kahjustavast mõjust tingimusel, et nende ekspositsiooni tase jääb madalamaks ELi õigusaktidega soovitatud elektromagnetväljade tasemest.
  • Seni tehtud raadiosagedusliku elektromagnetvälja ekspositsiooni epidemioloogilised uuringud ei näita ajukasvaja suurenenud riski. Lisaks ei ole leitud suurenenud riski ka teiste pea ja kaela piirkonnas esinevate kasvajate puhul.
  • Eelnevad uuringud on osutanud võimalusele, et võib esineda seos Alzheimeri tõve ja elektromagnetväljade vahel. Uued selle teemalised uuringud aga ei kinnita sellise seose esinemist.
  • Epidemioloogilised uuringud, mis on leidnud kõrgema leukeemia esinemissageduse lastel tingituna madalsageduslikest elektromagnetväljadest ning pikaajalist elamisest kõrgepingeliinide läheduses ei ole aga suutnud kindlaks määrata selle toimemehhanismi ja selgitada nende leidude põhjuslikku tõlgendust.
  • Teaduslikud uuringud seoses ülitundlikkuse esinemisega elektromagnetväljadele näitavad, et puudub põhjuslik seos esitatud tervisealaste kaebuste ja elektromagnetväljade vahel.

Täismahus artiklit loe siin.